Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Etika neetické komise - kladivem na Srpa

3. 02. 2017 7:50:00
Tak nám opět Hrad nadhodil téma - prý k etice odporu proti komunismu. Ale jaká je vlastně skutečnost? Kdo a čí zkoumal etiku a bezúhonnost?

Všichni poslední dobou probírají Karla Srpa z dávné Jazzové sekce. Co vše dělal dobrého, ale také kolik toho a na koho měl donést StB. Mnohým se nelíbí, že jediné "prezidentské" místo v Etické komisi při Úřadu vlády dostal právě on. Prý není zaručena jeho spolehlivost, a že by zavdal důvody k pochybnostem o řádném výkonu nezávislém a nestranném, zní ze všech stran...

Role této Etická komise by měla spočívat v řešení opravných prostředků, když Ministerstvo obrany odmítne vydat Osvědčení o III. odboji. Třeba může i dojít k názoru, že dřívější zavilý bolševický fanatik byl "osvícen", třeba v důsledky Černobylského výbuchu, a pak převrátil - stal se zarytým odpůrcem zločinného komunistického systému a začal mu statečně škodit. Zřejmě se v této části právní normy zákonodárci inspirovali Svatým Pavlem, který tak tvrdě pronásledoval křesťany, až se po "osvícení" stal jedním z nich.

Pravděpodobně nebylo shledáno, že by byl podobně dostatečně "osvícen" svou činností v Jazzové sekci a vězněním i Karel Srp. Nechme to odborníkům, ostatně našel by se i jiný člen Etické komise s ne zrovna šťastnou minulostí. No, už dávno se za svou minulost oproti jiným, omluvil, ale jak může eticky rehabilitovat ty, kteří v době jeho mládí hnili v jáchymově? Nevypadá pak etika poněkud podivně?

Samotný zákon tvrdí, že pro členství v Etické komisi je potřeba být spolehlivý a bezúhonným, ale s podivem - toliko v době totality. Po pádu totalitního režimu už potřeba spolehlivosti a bezúhonosti není .

Jen díky tomu může být v Etické komisi její předseda a pověstný státní tajemník vnitra Mgr. Jiří Kaucký. Není sice nikomu známo, čím se zasloužil o pád komunismu, možná nosil nakřivo uvázaný pionýrský šátek, zato jsou známy minimálně dvě trestní oznámení na něj v souvislosti s "podivnými postupy" v jeho funkci. Je natolik spolehlivý a důvěryhodný, že dokonce podporuje personální zásahy v sekretariátu Etické komise osobami, které raději nejsou ani vedeny nikde v jakémkoli státním zaměstnání a působí jen jako poradci "na brigádě" na Úřadu vlády. Snad proto, že u neevidovaných poradců není třeba lustrace? Není pak divu, že takovým "poradcem" je na místo ministerského rady v Etické komisi předurčen vybrán mladý, perspektivní a komunismem nepolíbený místopředseda ČSSD z malého městečka pod Beskydami, dosud spojovaném pouze se sportovcem Jiřím Raškou. Naopak jsou z výběrových řízení diskvalifikováni právníci s dlouholetými praxemi v polistopadové státní správě a s osobními zkušenostmi s diskriminací za totality - jeden dokonce člen KPV, druhý zase původem Rom, který k tématu III. odboje publikoval řadu článků a statí. To vše "posvěceno" předsedou Kauckým. A k takovým neetickým diskriminačním průnikům neznalých mladých kádrů ČSSD do státní služby cestou užití sekretariátu Etické komise, došlo v nedávném období opakovaně. Ten samý dvojjediný předsedotajemník Kaucký pak nechává platit z veřejných prostředků, našich daní, nejdražší pošťačku ČR Evu Romancovovou, jinak koordinátorku dezinformačního propagandistického centra zvaného CTHH MV, když ji úkoluje a vysílá v pracovní době v doprovodu policistů do ložnic studentů na vysokoškolskou kolej. Jak etické, bezúhonné a spolehlivé!

Podle zákona dva členy Etické komise volí vláda. Právě tohoto nejetičtějšího, superbezúhonného a superspolehlivého Mgr. Jiřího Kauckého dodal komisi za vládu sám velký Bohuš Sobotků. Ano přátelé, jde o téhož Bohuše, který se na twitteru chlubí, kterak je chválen samotnou Konfederací politických vězňů za odmítnutí kontrasignace jmenování Karla Srpa. Bohuš se však už nijak nepochlubí, jak moc je rád, že v celé Etické komisi není vůbec žádný člen této chválící Konfederace, když je do ní upřednostňován za stranické zásluhy mladý potěr jeho vlastní ČSSD. Oni totiž tu KPV tvoří lidé, které nezlomili a nezmanipulovali žádní bolševičtí zločinci, tak by je těžko mohl manipulovat jakýsi Sobotka nebo dokonce jeho státní tajemník a předseda Kaucký.

Jak Etická komise funguje, ukázala hned v prohlášení tlumočeném opět předsedou Kauckým. Vydala se jmenováním Karla Srpa nesouhlas. Jenže zákon přesně činnost komise stanovuje: "Komise rozhoduje o odvoláních proti rozhodnutím ministerstva podle § 6 odst. 3 a 6 nebo proti usnesením ministerstva, kterými bylo řízení ve věcech uvedených v § 6 odst. 3 a 6 zastaveno; je příslušná též k provedení přezkumného řízení nebo k rozhodnutí o obnově řízení." - tam není nic o nějakém posuzování čehokoli jiného, natož pak vyjadřování se k jednomu z členů. Ústava i Listina práv a svobod stanoví, že stát smí jen to, co má zákonem povoleno. Jak potom může působit komise spolehlivě, věrohodně či bezúhonně, když ani její předseda Kaucký (prý právník) nezná základní ustanovení z Ústavy.

Etické kladivo na Srpa se tak jeví jen jiným a dalším typem podvodů za naše peníze. Z podobné dílny, jako je profláknutá hybridní dezinformační kancelář fanklubu rodiny Romancovových fungující již měsíc na Kauckého vnitru. Navíc je úder mířen jen proti Srpovi, a ne již proti jiným neetickým nešvarům a lidem s Komisí souvisejích a o kterých byli členové této Komise dostatečně osobně informováni... Samotné hodnocení Karla Srpa náleží opravdovým historikům, kteří onu dobu zažili na vlastní kůži (v komisi je jich tuze poskromnu) a ne nějaké kolektivní komisi. Komisí a komisařů jsme si v uplynulém století zažili všichni dost.

Ostatně i v Polsku v těchto dnech, ne nějaká pofiderní komise, ale opravdoví odborníci stvrdili, že agent Bolek opravdu donášel a ještě si za to nechal platit. Pravda, "pár" let odborníkům trvalo, než potvrdili skutečnosti, které byly mnohým známé hned pár dní po Jaruzelského vojenském převratu....ale to už bych přecházel příliš do osobních vzpomínek..

Autor: Karel Světnička | pátek 3.2.2017 7:50 | karma článku: 29.17 | přečteno: 510x

Další články blogera

Karel Světnička

Prezidentská volba - reality show milionářů?

Do prezidentského klání se mohou zapojit jen milionáři? Pomiňme mnohdy totalitní minulost, ale podívejme se na výběr z demokratických hledisek.

23.11.2017 v 9:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Karel Světnička

Zvýší firmy StBáků uplácení T. Zimy (rektor UK) včetně dalších lidí kolem něj i v justici?

Předvolební televizní Superdebata naznačila, že po volbách by mohlo mít Babišovo ANO tichou podporu komunistú z KSČM. Komunistický aparátčík Tomáš Zima je na to se špičkami fízlů StB je na to už dávno připraven?

20.10.2017 v 10:40 | Karma článku: 8.03 | Přečteno: 179 | Diskuse

Karel Světnička

POMÁHAT A CHRÁNIT - jak vypadá toto heslo u Chovancovy Policie ČR ve skutečnosti?

Publicista Adam Drda napsal na facebooku svou zkušenost za co živíme policisty svými daněmi pod dohledem dočasně bývalého zelináře Milana Chovance. Text je stažen ze stránky publicisty

2.8.2017 v 17:08 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 327 | Diskuse

Karel Světnička

Dotace Evropské unie na Univerzitě Karlově. Za rektora Tomáše Zimy se nekontrolují?

Platí důsledky průšvihu s financováním zateplení zatím ze svých kapes studenti, tedy jejich rodiče? Je rektorství UK jinou formou imunity před odpovědností?

3.4.2017 v 7:55 | Karma článku: 22.52 | Přečteno: 210 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Naďa Dubcová

Vykašlete se na ty vznosné věty o líbání prstenu

Jestliže by měl někdo zabránit vládnutí ANO s podporou KSČM a SPD, pak jsou to demokratické strany, říkám já.

24.11.2017 v 21:58 | Karma článku: 23.20 | Přečteno: 948 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Mně taky, ale jinak!

O kampani „me too“ toho bylo popsáno dost. Někdy negativní pohled, zážitek nebo děj, přinese rozhodnutí ke změně přístupu a snaze udělat to jinak. Třeba na to jít úplně opačně.

24.11.2017 v 18:30 | Karma článku: 7.42 | Přečteno: 287 | Diskuse

Martina Studzinská

Dáma minimálně s dvěma P

Pořádkumilovnost a vstřícnost. Takové dobré vlastnosti. Ale někdy se jimi jejich nositel/ka dokáže těm kolem doslova zprotivit. Nevěříte?

24.11.2017 v 16:53 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 323 | Diskuse

Jiří Turner

Tak soudržky a soudrzí, karty na stůl!

Vždy mě pobaví, když po zveřejnění článku, kterým vyjadřuji svůj názor na komunisty a jim podobné, se mě soudruzi a jejich sympatizanti snaží v diskusi napadat tak, aby nemuseli veřejně odtajňovat své přesvědčení. A to mě těší.

24.11.2017 v 16:51 | Karma článku: 18.73 | Přečteno: 665 | Diskuse

Milan Šupa

Co jsou Zákony Boží?

Zákony Stvořitele nemohou být zákony, pocházejícími od lidí, ale musí být Zákony přírodními. Zákony vesmírnými, nebo univerzálními.

24.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 208 | Diskuse
Počet článků 114 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1317

Student doktorandského studia na PF UK a politologie na FSV UK. Jsem zvyklý nenadávat - to umí každý, ale publikováním pomoci věci napravovat.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.