Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Etika neetické komise - kladivem na Srpa

3. 02. 2017 7:50:00
Tak nám opět Hrad nadhodil téma - prý k etice odporu proti komunismu. Ale jaká je vlastně skutečnost? Kdo a čí zkoumal etiku a bezúhonnost?

Všichni poslední dobou probírají Karla Srpa z dávné Jazzové sekce. Co vše dělal dobrého, ale také kolik toho a na koho měl donést StB. Mnohým se nelíbí, že jediné "prezidentské" místo v Etické komisi při Úřadu vlády dostal právě on. Prý není zaručena jeho spolehlivost, a že by zavdal důvody k pochybnostem o řádném výkonu nezávislém a nestranném, zní ze všech stran...

Role této Etická komise by měla spočívat v řešení opravných prostředků, když Ministerstvo obrany odmítne vydat Osvědčení o III. odboji. Třeba může i dojít k názoru, že dřívější zavilý bolševický fanatik byl "osvícen", třeba v důsledky Černobylského výbuchu, a pak převrátil - stal se zarytým odpůrcem zločinného komunistického systému a začal mu statečně škodit. Zřejmě se v této části právní normy zákonodárci inspirovali Svatým Pavlem, který tak tvrdě pronásledoval křesťany, až se po "osvícení" stal jedním z nich.

Pravděpodobně nebylo shledáno, že by byl podobně dostatečně "osvícen" svou činností v Jazzové sekci a vězněním i Karel Srp. Nechme to odborníkům, ostatně našel by se i jiný člen Etické komise s ne zrovna šťastnou minulostí. No, už dávno se za svou minulost oproti jiným, omluvil, ale jak může eticky rehabilitovat ty, kteří v době jeho mládí hnili v jáchymově? Nevypadá pak etika poněkud podivně?

Samotný zákon tvrdí, že pro členství v Etické komisi je potřeba být spolehlivý a bezúhonným, ale s podivem - toliko v době totality. Po pádu totalitního režimu už potřeba spolehlivosti a bezúhonosti není .

Jen díky tomu může být v Etické komisi její předseda a pověstný státní tajemník vnitra Mgr. Jiří Kaucký. Není sice nikomu známo, čím se zasloužil o pád komunismu, možná nosil nakřivo uvázaný pionýrský šátek, zato jsou známy minimálně dvě trestní oznámení na něj v souvislosti s "podivnými postupy" v jeho funkci. Je natolik spolehlivý a důvěryhodný, že dokonce podporuje personální zásahy v sekretariátu Etické komise osobami, které raději nejsou ani vedeny nikde v jakémkoli státním zaměstnání a působí jen jako poradci "na brigádě" na Úřadu vlády. Snad proto, že u neevidovaných poradců není třeba lustrace? Není pak divu, že takovým "poradcem" je na místo ministerského rady v Etické komisi předurčen vybrán mladý, perspektivní a komunismem nepolíbený místopředseda ČSSD z malého městečka pod Beskydami, dosud spojovaném pouze se sportovcem Jiřím Raškou. Naopak jsou z výběrových řízení diskvalifikováni právníci s dlouholetými praxemi v polistopadové státní správě a s osobními zkušenostmi s diskriminací za totality - jeden dokonce člen KPV, druhý zase původem Rom, který k tématu III. odboje publikoval řadu článků a statí. To vše "posvěceno" předsedou Kauckým. A k takovým neetickým diskriminačním průnikům neznalých mladých kádrů ČSSD do státní služby cestou užití sekretariátu Etické komise, došlo v nedávném období opakovaně. Ten samý dvojjediný předsedotajemník Kaucký pak nechává platit z veřejných prostředků, našich daní, nejdražší pošťačku ČR Evu Romancovovou, jinak koordinátorku dezinformačního propagandistického centra zvaného CTHH MV, když ji úkoluje a vysílá v pracovní době v doprovodu policistů do ložnic studentů na vysokoškolskou kolej. Jak etické, bezúhonné a spolehlivé!

Podle zákona dva členy Etické komise volí vláda. Právě tohoto nejetičtějšího, superbezúhonného a superspolehlivého Mgr. Jiřího Kauckého dodal komisi za vládu sám velký Bohuš Sobotků. Ano přátelé, jde o téhož Bohuše, který se na twitteru chlubí, kterak je chválen samotnou Konfederací politických vězňů za odmítnutí kontrasignace jmenování Karla Srpa. Bohuš se však už nijak nepochlubí, jak moc je rád, že v celé Etické komisi není vůbec žádný člen této chválící Konfederace, když je do ní upřednostňován za stranické zásluhy mladý potěr jeho vlastní ČSSD. Oni totiž tu KPV tvoří lidé, které nezlomili a nezmanipulovali žádní bolševičtí zločinci, tak by je těžko mohl manipulovat jakýsi Sobotka nebo dokonce jeho státní tajemník a předseda Kaucký.

Jak Etická komise funguje, ukázala hned v prohlášení tlumočeném opět předsedou Kauckým. Vydala se jmenováním Karla Srpa nesouhlas. Jenže zákon přesně činnost komise stanovuje: "Komise rozhoduje o odvoláních proti rozhodnutím ministerstva podle § 6 odst. 3 a 6 nebo proti usnesením ministerstva, kterými bylo řízení ve věcech uvedených v § 6 odst. 3 a 6 zastaveno; je příslušná též k provedení přezkumného řízení nebo k rozhodnutí o obnově řízení." - tam není nic o nějakém posuzování čehokoli jiného, natož pak vyjadřování se k jednomu z členů. Ústava i Listina práv a svobod stanoví, že stát smí jen to, co má zákonem povoleno. Jak potom může působit komise spolehlivě, věrohodně či bezúhonně, když ani její předseda Kaucký (prý právník) nezná základní ustanovení z Ústavy.

Etické kladivo na Srpa se tak jeví jen jiným a dalším typem podvodů za naše peníze. Z podobné dílny, jako je profláknutá hybridní dezinformační kancelář fanklubu rodiny Romancovových fungující již měsíc na Kauckého vnitru. Navíc je úder mířen jen proti Srpovi, a ne již proti jiným neetickým nešvarům a lidem s Komisí souvisejích a o kterých byli členové této Komise dostatečně osobně informováni... Samotné hodnocení Karla Srpa náleží opravdovým historikům, kteří onu dobu zažili na vlastní kůži (v komisi je jich tuze poskromnu) a ne nějaké kolektivní komisi. Komisí a komisařů jsme si v uplynulém století zažili všichni dost.

Ostatně i v Polsku v těchto dnech, ne nějaká pofiderní komise, ale opravdoví odborníci stvrdili, že agent Bolek opravdu donášel a ještě si za to nechal platit. Pravda, "pár" let odborníkům trvalo, než potvrdili skutečnosti, které byly mnohým známé hned pár dní po Jaruzelského vojenském převratu....ale to už bych přecházel příliš do osobních vzpomínek..

Autor: Karel Světnička | pátek 3.2.2017 7:50 | karma článku: 28.61 | přečteno: 496x

Další články blogera

Karel Světnička

Dotace Evropské unie na Univerzitě Karlově. Za rektora Tomáše Zimy se nekontrolují?

Platí důsledky průšvihu s financováním zateplení zatím ze svých kapes studenti, tedy jejich rodiče? Je rektorství UK jinou formou imunity před odpovědností?

3.4.2017 v 7:55 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 166 | Diskuse

Karel Světnička

Je Andrej Babiš skrytý fašoun a nácek?

Otevřený dopis k cenzuře textů zmiňujících se o zločinech komunismu a holocaustu a či o podivnostech kolem dotací Evropské unie. Stalo se tak v Babišově idnes.cz Co je pravou příčinou, že někomu zmínka o těchto zločinech vadí?

29.3.2017 v 8:00 | Karma článku: 20.66 | Přečteno: 485 | Diskuse

Karel Světnička

Politický konec Babiše kvůli cenzuře jeho bývalých zaměstnanců?

Proč cenzoři v bývalém mediálním impériu Andreje Babiše kryjí levoty rektora Univerzity Karlovy Zimy?

20.3.2017 v 7:50 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 815 | Diskuse

Karel Světnička

Zima končí, skončí i Zima? (rektor Univerzity Karlovy)

Jak by Forman natočil příběh o špatnostnostech u dotací EU? V případě ROP severozápad padlo několik nepodmíněných trestů. Mohou totalitní zombie komunistická mafie zajistit v podobné věci beztrestnost rektoru UK Tomáši Zimovi?

10.3.2017 v 7:53 | Karma článku: 27.94 | Přečteno: 858 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Každý měsíc to krvácí a stejně to nezdechne

Půjčila jsem si větu z jednoho trošku hrubostí k ženám oplývajícího vtipu. Můj muž si teď dva dny krvácel z pupíku a spotřebovala jsem na něj veškerý obvazový materiál a též asi osm menstruačních vložek.

20.7.2017 v 19:19 | Karma článku: 17.04 | Přečteno: 765 | Diskuse

Karel Trčálek

Hledání ztraceného šílenství

Může mi někdo vysvětlit (rozumně samozřejmě), proč dobrá polovina lidí pod mými blogy mluví stylem, jako by byli z nějaké ujeté maloruské sekty?

20.7.2017 v 17:27 | Karma článku: 9.60 | Přečteno: 225 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Multikulturalismus a realita

Všechno podstatné je vlastně obsaženo v názvu článku Jiřího Turnera „Multikulturalismus nefunguje, multikulturalismus existuje“, který byl podnětem k tomuto mému textu. Je to tak, různé „kultury“ se mísily už v prehistorii...

20.7.2017 v 15:06 | Karma článku: 18.09 | Přečteno: 2160 | Diskuse

Tomáš Králíček

Zkorumpovaná městská rada? Švába na ni!

Není až tak výjimečné, když jsou politici zkorumpovaní, když sami nedodržují zákony, případně si je přetvářejí k obrazu svému. Možná o to výjimečnější je, podaří-li se je odhalit a potrestat tak, že na to nikdy nezapomenou.

20.7.2017 v 14:13 | Karma článku: 7.81 | Přečteno: 291 | Diskuse

Libuse Palkova

Kdyby muži mohli otěhotnět

"Kdyby muži mohli přijít do jiného stavu, už dávno by prosadili za znásilnění trest smrti". Tahle moudrost doktora Plzáka není ani zdaleka tak známá, jako profláknuté „zatloukat, zatloukat, zatloukat", ale je vtipná.

20.7.2017 v 13:09 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 605 | Diskuse
Počet článků 111 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1336

Student doktorandského studia na PF UK a politologie na FSV UK. Jsem zvyklý nenadávat - to umí každý, ale publikováním pomoci věci napravovat.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.