Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malé městské panoptikum, třeba města Znojma...

28. 09. 2016 17:54:00
místní dění je všude nějaké, ale třetí víkend v září všude hodně pršelo, jen Znojmo ochránil vinařský bůh Bakchus....

Skoro stovka měst měla ten víkend čím dál populárnější setkávání sousedů v ulicích - "Zažít město jinak". Ve Fulneku měli festival Fulnečka. Jinde zase prezentovali nabídku spoluobčanům Piráti, včetně demontrace proti smlouvě TTIP. Bohužel všichni a všude měli neskutečně mizerné počasí...lilo a lilo a lilo..

To ve Znojmě jakoby se nebesa milostivě slitovala už několik víkendů. Však si znojemští své asi vybrali s lijáky před dvěmi lety při Znojemském vinobraní. Město také žije svým vlastním životem obohaceným o různé atraktivity a setkávání, která přitahují různé přespolní nívštěvníky, že dokonce ve dvou víkendech za sebou tam byl osobně i samotný EET guru (pro neznalé - Andrej Babiš). Sluníčko paprsky tam zahřívá nejen dozrávající hrozny, ale i různé aktivity - skoro o každém víkendu.

article_photo

Například druhý zářijový víkend. Místni vinaři, sdružení ve spolku VOC Znojmo prezentovali nejlepší vína svých členů. Přes 200 vín bylo vyhodnoceno a návštěvníci mohli ochutnat jak soutěžní vína, tak i vítěze soutěže. Kdo to neochutnal na místě, může jindy, třeba při jízdách místního Vínobusu - linka mezi jednotlivými sklepy.
Další atrakcí byl v rámci cyklistické soutěže "Kolo pro život" i místní Znojmo Burčák Tour. Zde si start nenechal ujít i závodník s číslem 3301 , který ve svých 62 letech zvládl trať 57km v čase 1:19:53.7 (!). Šlo o člena týmu "AGROFERT cyklo tým - AGF Bike, ano Andreje Babiše. Lze se těšít, že ani ostatní členové vlády nejsou leniví vepři, že je také uvidíme v nějakých sportovních soutěžích.
Cyklozávod probíhal odpoledne. Dopoledne se Andrej Babiš aktivně účastnil exhibičního tenisového utkání s Petrou Kvitovou.

Při předpokladu, že účast v turnaji nehonorovala Kvitová Babišovi, ale Babiš Kvitové, se ukázal Babišův chrakter nadnárodní internacionální sociální výpomoci a solidarity. Jako strážce naší státní kasy dobře ví, jaké nekřesťanské daně (i přes koalici s křesťanskou stranou) platíme. Také ví, že přestože nikdo nehlídá, jak se naše veřejné prostředky rozhazují, že není vždy nutno daněmi z příjmu podporovat společné peníze českých občanů.

Proto svým honorováním exhibice Petry Kvitové s trvalým bydlištěm v Monaku, vlastně jejím prostřednictvím přispěl do státní kasy ve prospěch podaných jejího veličenstva knížecího rodu Grimaldi v jejich Monackém knížectví. Ale co už, vždyť Monte Carlo založil můj jmenovec Karel IV., takže se jedná vlastně o naši českou historickou enklávu u Středozemního moře. Však takový hazardní senátor Valenta nebo jízdenkový král Rittig vědí své.

A Babiš se objevil ve Znojmě i o týden později při Znojemském vinobraní. Škoda, že se nesetkal ani s místním koaličně spojeným starostou, který tento rok nechal dokonce pro lid obecný otevřít jinak v minulých letech tradičně uzavřený areál znojemského hradu. Oni to snad ti znojemští sociální demokraté asi opravdu na rozdíl od různých elitářských škarohlídů místních i přespolních myslí s otevřeností masám vážně. Přejme jim i Znojmu, ať jim to vydrží. Ministr financí se možná přijelod nich poučit, nebo se jen pokochat fantastickou atmosférou tradiční slavnosti. Spíše jej ale nalákala přítomnost přes 80 tisíc návštěvníků, potencionálních voličů. Navíc jinde po republice bylo voličstvo díky dešťům zalezlé ve svých příbytcích.. Není známo, jestli i ochutnal některý z místních burčáků, kterých se vypily hektolitry. Jeho přítomnost zaregistrovala jen hrstka přitomných.

Zbytek návštěvníků si ten víkend nenechala kazit náladu ani EET, ani politikou, veselili se a bavili širokou nabídkou různých programů se závěrečným ohňostrojem, který nebyl do úplné tmy. Vše krásně prozařoval magický úplňek - oproti jiným částem koutům naší země bylo krásně na nebi i v duších.

Síla přírodního kvašní bučáku Znovínu z Loučského kláštera způsobila deformaci 0,5 L plastové láhve, pak už se utrhl šroubový uzávěr (v láhvích pro srovnání obarvená tekutina)Síla přírodního kvašní bučáku Znovínu z Loučského kláštera způsobila deformaci 0,5 L plastové láhve, pak už se utrhl šroubový uzávěr (v láhvích pro srovnání obarvená tekutina)

Jedné neobvyklé zvláštnosti na Znojemském vinobraní si mohli všimnout jen přespolní. Místní jsou natolik zvyklí, že ani znojemský fotograf mezi 800 obrázky nenašel fotku tohoto neobvyklého jevu. Podobných různých festivalů a přehlídek jsou skoro stovky. Návštěvníci si kupují a popíjejí různé nápoje. Se svými nápoji pak městem různě korzují a sledují program. Jenže všude ty nápoje mají v různých plastech původu z ropy, zvané mazut. Ve Znojmě to je jiné. Tam korzující nemají na pití odporné plasty, ale klasické skleněné sklenice na víno. Sem tam i ve druhé ruce sedmičku láhev s místním produktem. Zřejmě vědí, že pít "dary moravské země" z plastu pochybného původu, je barbarstvím...

Autor: Karel Světnička | středa 28.9.2016 17:54 | karma článku: 28.88 | přečteno: 436x

Další články blogera

Karel Světnička

POMÁHAT A CHRÁNIT - jak vypadá toto heslo u Chovancovy Policie ČR ve skutečnosti?

Publicista Adam Drda napsal na facebooku svou zkušenost za co živíme policisty svými daněmi pod dohledem dočasně bývalého zelináře Milana Chovance. Text je stažen ze stránky publicisty

2.8.2017 v 17:08 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 282 | Diskuse

Karel Světnička

Dotace Evropské unie na Univerzitě Karlově. Za rektora Tomáše Zimy se nekontrolují?

Platí důsledky průšvihu s financováním zateplení zatím ze svých kapes studenti, tedy jejich rodiče? Je rektorství UK jinou formou imunity před odpovědností?

3.4.2017 v 7:55 | Karma článku: 19.38 | Přečteno: 188 | Diskuse

Karel Světnička

Je Andrej Babiš skrytý fašoun a nácek?

Otevřený dopis k cenzuře textů zmiňujících se o zločinech komunismu a holocaustu a či o podivnostech kolem dotací Evropské unie. Stalo se tak v Babišově idnes.cz Co je pravou příčinou, že někomu zmínka o těchto zločinech vadí?

29.3.2017 v 8:00 | Karma článku: 22.07 | Přečteno: 508 | Diskuse

Karel Světnička

Politický konec Babiše kvůli cenzuře jeho bývalých zaměstnanců?

Proč cenzoři v bývalém mediálním impériu Andreje Babiše kryjí levoty rektora Univerzity Karlovy Zimy?

20.3.2017 v 7:50 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 841 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Bůh je Láska a Láska je Bůh

Bůh! Říkali, že trestá. Že nemá slitování. "Boj se, když nečiníš dle Jeho vůle." Děsil mě. Šokoval lačností po krvi nepřátel. Ale byl to správný výklad? Je Bůh skutečně krvechtivý a nemilosrdný?

24.9.2017 v 20:50 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 182 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Píseň o byrokracii

Další nedělní večer vám netradičně zpříjemním svým krátkým básnickým zamyšlením o tom, jak je to vlastně v té společnosti úředníků s rovností a svorností.

24.9.2017 v 20:23 | Karma článku: 5.82 | Přečteno: 140 | Diskuse

Libuse Palkova

Blondýnky

Blondýnky jsou častým terčem vtipů a středem pozornosti, ať právem či neprávem. V následujícím seznamu knih, nemůžeme proto vynechat nic z toho, co se traduje o mýtu krásné, povrchní a naivní svůdnice.

24.9.2017 v 20:16 | Karma článku: 7.50 | Přečteno: 314 | Diskuse

Kateřina Horáková

Detoxikace zvenku

Další ze skvělých tianďáckých věcí, které jsem vyzkoušela, jsou detoxikační bylinné náplasti. Při svém zhýralém způsobu života jsem se rozhodla pro očistu...

24.9.2017 v 19:09 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 214 | Diskuse

Martina Studzinská

Třída all inclusiv

...aneb malé "třídní foto", tedy popis toho, co musí český učitel v průměrné třídě zvládnout za dopoledne. Připočtěme k tomu dvě až tři hodiny odpoledne u počítače nad administrativní prací a pár hodin týdně na schůzích.

24.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 785 | Diskuse
Počet článků 112 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1333

Student doktorandského studia na PF UK a politologie na FSV UK. Jsem zvyklý nenadávat - to umí každý, ale publikováním pomoci věci napravovat.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.