Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Celníci? Nebral jsi úplatky - odcházíš!

23. 05. 2016 7:15:00
Aktuální situace Generálního ředitelství celníků, aneb jak pár podvodníků a úředníčků dostalo Babiše tam, kam se to spoustě jiných nedaří.

Nečekaně z ničeho nic (alespoň pro nezasvěcené) končí generální ředitel celníků, generál Petr Kašpar. Prý ze zdravotních důvodů. Mezi osobami zasvěcenými se dokonce objevily spekulace, že jej chtěl někdo otrávit.. Jenže zdravotní důvody mají hodně zvláštní průběh. Na jedné straně rezignace z pro vážně nalomené zdraví, ale jako statečný generál z boje neutíká, a i nemocný (třebas by i na "smrtelné posteli") odslouží ještě měsíc a půl. Zamést a zaopatřit ovečky je třeba. Chrabrý to hrdina! Škoda že nedbal rad dříve a místo vymetení Augiášova chléva zaneřáděného zlatíčkovým generálem Novotným strkal hlavu do písku jako pštros. Jenže ona ta generálská choroba má horší průběh jak pověstný virus Zika ohrožující brazilskou olympiádu. Bacil či virus se rozšířil ve velkém mezi celé vedení generálního ředitelství - všichni z vyššího obsazení řídících pracovníků, taky mají odcházet. Těžko určit, jestli jde o společnou karanténu nemoci generála Kašpara.

Určitě ale lze určit, že není známo, že by tito lidé brali úplatky v podobě zlatých slitků či jiného podobného všimného. Nebereš úplatky, tak letíš. Podobně to zažil jeden kontrolor NKÚ. Nevzal úplatek, tak okamžitě letěl. Policie to šetřit nesměla. Tady taky GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů) záhadně úplatky a jinou trestnou činnost celníků nejenže nešetří, ale dokonce vydává písemnosti ukazující legálnost této trestné činnosti. Generálního ředitele GIBS jmenuje premiér - dříve ve funkci ministra financí sám hlavní šéf celnické hydry - obrázek si každý udělá sám. Naopak různě zaznělo, že nevyšetřování bude možná díky tomu, že z pověstného rozdávání zlatých slitků (5000 kusů za naše daně, do budoucna vybírané třeba pomocí EET) určitě mohlo zbýt i lidem z různých vyšetřovacích orgánů a justice. Týká se to snad i medializovaného Šlachty, nebo najde odvahu jednat i v tomto případě?

Ale zpět k vedení celníků. Než zasáhla epidemie v řadách vedení, byly jakési pokusy o organizační změny. Generál Kašpar přišel řídit vojsko naskládané jinými složkami, než jím. Měl řídit "Babišovu" elitní armádu, která však byla seskládaná Babišovými hlavními politickými odpůrci a nepřáteli. Ti byli navíc podporováni zakopaným úřednictvem Ministerstva financí stejného politického - nepřátelského původu. Obě tyto složky dobře věděli, že Babiše ve svých podivných, ale našimi daněmi tučně placených, "utáhnou na vařené nudli". Tu podstrčili toto k podpisu toto, onde zase jinou věc, a tak Kašpar a Babiš podpisovali a podpisovali...no a pak se ale nesmí divit a musí hledat nové daně na úhrady škod vzniklých všemi těmi pokračujícími nepravostmi. Z ředitelství celníků v Hradci Králové příchozí generál a bývalý "veverkář" měl sice "čistit", ale paradoxně jako první řešil barvu uniforem, rytmus pořadových kroků a vyházel a degradoval loajální podporovatele nového Babišova průvanu z řad důstojníků celní správy. Byli totiž pro místní celnické neumětely z vedení nebezpečnou konkurencí v případných postupech či jiných mocenských zájmech, zvláště, když prokazatelně nebyli namočení ve skoro padesátce mrtvých z metylalkoholu ani v jiných aférách. Tyto vyhazovy mu naopak připravovali a předkládali ti, co jejich odpovědnost za tyto mrtvé se stále záhadně vleče. Nevědoucí Kašpar i Babiš alibisticky podepsali. A podobně Babiš reagoval i na podvody v dokumentaci jemu podřízených kontrolních orgánů. Každý si může udělat názor, jak pak asi kontroluje výběr daní, když neumí zkontrolovat své úřednictvo, vetšinou již nevyhoditelné díky zákonu o státní službě.

Co nás čeká poté, až všichni postižení epidemií Kašparovy nemoci odejdou? Zůstane tam jen pár těch, kteří připravovali mnohé podvodné dokumenty a kteří tam často přišli prapodivnými bočními vstupy bez řádných služebních postupů a s nejasnými záměry ? Někdo přešel do složek vnitra, kde ministr Chovanec vytrvale ignoruje dotazy podle zákona č. 106/1999 Sb. o právu na informace - pravda, souvisely i s lidmi s aktivní činností ve prospěch zločinné StB. (Dotaz na přeřazeného celnického arogantního právního diletanta Lubomíra Kučeru na pracoviště generálního ředitelství HZS, které řídí pověstný plagiátor a sběratel titulů Bc. Vavera a působí předlistopadový vnitrák Škoda). Nebo jsou natolik dokonale inteligentní, že dokonce polemizují v dokumentaci k jedné Ústavou uváděné složce státu, zda celnická plukovnice Jarešová (neplést s matkou pluku) má na to být milenkou krále, ministra nebo jen nějakého ptáka. Ano, tohle vše platíme z našich daní vybíranými ministrem Babišem.

Ministr nemůže být vševědoucí - náležité předpisy nezná. Proto nebyl problém, aby si i přes nevyslyšená varování v prvním dějstvím úřednictvo jeho předchůdců s ním i "jeho" generálem vytřelo onu spodní méně slušnou část zad. Nakonec ministr Babiš na na neustálý tlak odborářů a jiných našeptávačů nic nedělajícího generála poslal do celnického důchodu. V této chvíli parlamentní opozice dosáhla proti Babišovi jen zlomek toho, co státní úřednictvo nasázené či "služebně zakopané" již u Babišových předchůdců. A rozhodně nemusí jít jen o Kalouska, který se před médií škádlí s Babišem nejčastěji. Ono by v tuto chvíli úřednictvo "dostalo" i jeho. Nastává dějství druhé. A zatím se pravomoci celnického bezpečnostního sboru bez jakékoliv parlamentní kontroly vůči celé české společnosti plíživě rozšiřují a rozšiřují...

Autor: Karel Světnička | pondělí 23.5.2016 7:15 | karma článku: 22.88 | přečteno: 1527x

Další články blogera

Karel Světnička

POMÁHAT A CHRÁNIT - jak vypadá toto heslo u Chovancovy Policie ČR ve skutečnosti?

Publicista Adam Drda napsal na facebooku svou zkušenost za co živíme policisty svými daněmi pod dohledem dočasně bývalého zelináře Milana Chovance. Text je stažen ze stránky publicisty

2.8.2017 v 17:08 | Karma článku: 15.11 | Přečteno: 282 | Diskuse

Karel Světnička

Dotace Evropské unie na Univerzitě Karlově. Za rektora Tomáše Zimy se nekontrolují?

Platí důsledky průšvihu s financováním zateplení zatím ze svých kapes studenti, tedy jejich rodiče? Je rektorství UK jinou formou imunity před odpovědností?

3.4.2017 v 7:55 | Karma článku: 19.38 | Přečteno: 188 | Diskuse

Karel Světnička

Je Andrej Babiš skrytý fašoun a nácek?

Otevřený dopis k cenzuře textů zmiňujících se o zločinech komunismu a holocaustu a či o podivnostech kolem dotací Evropské unie. Stalo se tak v Babišově idnes.cz Co je pravou příčinou, že někomu zmínka o těchto zločinech vadí?

29.3.2017 v 8:00 | Karma článku: 22.07 | Přečteno: 508 | Diskuse

Karel Světnička

Politický konec Babiše kvůli cenzuře jeho bývalých zaměstnanců?

Proč cenzoři v bývalém mediálním impériu Andreje Babiše kryjí levoty rektora Univerzity Karlovy Zimy?

20.3.2017 v 7:50 | Karma článku: 23.46 | Přečteno: 841 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Bůh je Láska a Láska je Bůh

Bůh! Říkali, že trestá. Že nemá slitování. "Boj se, když nečiníš dle Jeho vůle." Děsil mě. Šokoval lačností po krvi nepřátel. Ale byl to správný výklad? Je Bůh skutečně krvechtivý a nemilosrdný?

24.9.2017 v 20:50 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 179 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Píseň o byrokracii

Další nedělní večer vám netradičně zpříjemním svým krátkým básnickým zamyšlením o tom, jak je to vlastně v té společnosti úředníků s rovností a svorností.

24.9.2017 v 20:23 | Karma článku: 5.82 | Přečteno: 140 | Diskuse

Libuse Palkova

Blondýnky

Blondýnky jsou častým terčem vtipů a středem pozornosti, ať právem či neprávem. V následujícím seznamu knih, nemůžeme proto vynechat nic z toho, co se traduje o mýtu krásné, povrchní a naivní svůdnice.

24.9.2017 v 20:16 | Karma článku: 7.50 | Přečteno: 314 | Diskuse

Kateřina Horáková

Detoxikace zvenku

Další ze skvělých tianďáckých věcí, které jsem vyzkoušela, jsou detoxikační bylinné náplasti. Při svém zhýralém způsobu života jsem se rozhodla pro očistu...

24.9.2017 v 19:09 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 214 | Diskuse

Martina Studzinská

Třída all inclusiv

...aneb malé "třídní foto", tedy popis toho, co musí český učitel v průměrné třídě zvládnout za dopoledne. Připočtěme k tomu dvě až tři hodiny odpoledne u počítače nad administrativní prací a pár hodin týdně na schůzích.

24.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 783 | Diskuse
Počet článků 112 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1333

Student doktorandského studia na PF UK a politologie na FSV UK. Jsem zvyklý nenadávat - to umí každý, ale publikováním pomoci věci napravovat.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.